Hamiline Pay Kayıt Sistemi

Hamiline Pay Kayıt Sistemi

  Hamiline Pay Kayıt Sistemi

  Kısa adı HPKS olan Hamiline Pay Kayıt Sistemi, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) nezdinde faaliyete geçmiştir.  Konuya ilişkin Hamiline Yazılı Pay Senetlerinin Merkezi Kayıt Kuruluşuna Bildirilmesi ve Kayıt Altına Alınması Hakkında Tebliğ, 6 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

  Anonim şirketler, artık, hamiline senet basımından önce, gerekli bilgileri MKK bünyesindeki HPKS’ye kaydetmelidir. Bu kayıtla birlikte, HPKS, bastırılacak olan hamiline senetleri şirketle ve sahibi ile ilişkilendirir ve bir tekil numara altında kaydeder.

  Bu bildirim sonrasında Şirket yetkilileri hisse senedi basımına ilişkin yönetim kurulu kararının tescil ve ilanı için ticaret sicili müdürlüğüne başvurur. Ticaret Sicili Müdürlüğü, basılacak senetlerin HPKS’ye bildirilip bildirilmediğini kontrol eder. Eğer HPKS bildirimleri yapılmamış ise, yönetim kurulu kararı tescil edilmeden şirkete iade edilir. HPKS bildirimleri eksiksiz olarak yapılmış ise, bu durumda yönetim kurulu kararı tescil ve ilan edilir. Tescil ve ilan sonrasında da hamiline hisse senetlerinin basımı aşamasına geçilir.

  Hamiline hisse senetlerinin devirleri de HPKS üzerinden yapılmak zorundadır. Bu bildirim, senetleri devralan kişi tarafından yapılır. Ancak, devralan kişi şirkete başvurarak bu bildirimi şirket aracılığıyla da yapabilir. Bildirim üzerine, MKK devralanı senetle ilişkilendirip onu da bir tekil numara altında kaydeder. 

  Hamiline hisse senedi sahipleri, kayıtlarını MKK’nın “e-Yatırımcı: Yatırımcı Bilgi Merkezi” uygulamasından elektronik ortamda sorgulayabilir ve bunlara ilişkin belgeyi elektronik ortamda edinebilir. 

  Geçmiş yıllarda birçok vatandaşımız, özellikle de Avrupa’daki gurbetçilerimiz yatırım amaçlı bazı şirketlerin kuruluşuna katılmış ve bunların hisse senetlerinden almıştır. Bu senetler genelde hamiline yazılı olarak basılmıştır. Bugün de muhtemelen miras yolu ile ya evlatlarının ya da torunlarının ellerindedir.

  Ellerinde bu şekilde miras yolu ile intikal etmiş hamiline hisse senedi bulunanlara tavsiyemiz, biran önce şirkete başvurmaları ve HPKS bildirimlerini yaptırmalarıdır. Aksi takdirde, bu senetlere ilişkin ortaklık haklarını başvuruda bulununcaya dek kullanamazlar. 

  Hamiline Pay Kayıt Sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi ve uzman desteği talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şirket payları ve pay senetleri alanında 25 yılı aşan uzmanlık, bilgi birikimi ve tecrübemiz ile hizmetinizdeyiz.

  error: Content is protected !!
  Sohbet Başlat
  1
  Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Merhaba
  Yardımcı olabilir miyim?