Aile Anayasası Örnekleri

aile anayasası örnekleri

Aile Anayasasının Önemi

Ülkemizde çok başarılı aile anayasası örnekleri bulunmaktadır. Bu anayasa, şirketlerinin çoğunun hedefleri arasında yer alır. Anayasa, gelişmiş ülke ekonomilerinden dünyaya ve dolayısıyla ülkemize de yayılmış bir uygulamadır. Orijinali “Family Constitution” olan A.A. için yabancı literatürde Aile Protokolü, Aile İlkeleri Beyannamesi, Aile Kuralları ve Değerleri, Aile Stratejik Planı gibi kavramlar da kullanılmaktadır.

Ülkemizde Anayasa ve Aile Konseyi uygulamasına giden ilk şirket Sabancı Holding’dir. Sabancı Ailesini sonradan birçok aile takip etse de, ülkemizde Aile Konseyi ve Aile Anayasasına sahip şirket sayısı oldukça sınırlıdır.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin Aile Şirketi Öncelikleri Anketi’ne katılan aile şirketlerinin % 60’ı Aile Anayasası’nın bulunmadığını, % 53’ü de Aile Konseyi’nin bulunmadığını beyan etmiştir.

Son yıllarda aile şirketlerinin yoğun ilgileri nedeniyle bu alanda birçok danışmanlık firması ortaya çıkmıştır. Hatta, internette aile anayasası örnekleri dolaşmaktadır. Ancak, iş bu kadar kolay değildir.

Zihnen ikna olmadan ve aile üyeleri arasında uzlaşı sağlanmadan hazırlanan bir anayasa her şirkette aynı sonucu vermez, hatta tam tersine bazen istenmeyen olumsuz sonuçlar dahi doğurur. Bununla birlikte, çok başarılı uygulamalara rastlamak mümkündür.

A.A. rasgele bir belge değil, kurumsallaşma niyetinin, gelecek hedeflerinin ve aile şirketinin vizyonunun tescil edildiği bir belgedir . Şirket tüzel kişiliği ile aile üyeleri arasındaki ilişkilerin hem bugününü hem de yarınını düzenler.

Fakat, bu konuda Türk Ticaret Kanunu hükümlerine vakıf olunması ve A.A.’nın bu düzenlemeler ile kuvvetlendirilmesi gerekir. Türk Ticaret Kanunu ile getirilen düzenlemelere uyum sağlamayan anayasanın, fonksiyonel olması, hukukî sonuçlar doğurması, bağlayıcı nitelik taşıması mümkün değildir. 

Aile Anayasası örnekleri ile ilgili daha detaylı bilgi ve uzman destek talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

error: Content is protected !!
Sohbet Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Yardımcı olabilir miyim?