Hisse Senedi Basımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

hisse senedi basımında dikkat edilmesi gerekenler

Hisse Senedi Bastırırken Bunlara Dikkat Edin

Hisse senedi basımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  1. Şirketinizin sermaye yapısını ve payların durumunu doğru bir şekilde belirleyip analiz edin. Payların sayısı, itibari değerleri, payların türleri, pay sahiplerinin bilgileri gibi gerekli verileri eksiksiz bir şekilde belirleyin.
  2. Hamiline yazılı hisse senedi bastıracaksanız, bastıracağınız hisse senetlerine ve sahiplerine ilişkin bilgileri Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) nezdinde bulunan Hamiline Pay Kayıt Sistemi’ne (HPKS) kaydedin. Hamiline yazılı hisse senedi basımına dair yönetim kurulu kararı alın, bu kararı ticaret siciline tescil ettirin, ayrıca Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan ettirin.  
  3. Nama yazılı hisse senedi bastıracaksanız, yasal zorunluluk olmasa bilen, ispat hukuku açısından, nama yazılı hisse senedi basımına dair yönetim kurulu kararı alın. Bu kararı tescil ve ilan ettirmeniz gerekmez. Sadece Yönetim Kurulu Karar Defterinize yapıştırın. 
  4. Hisse senedi basımına dair yönetim kurulu kararında, bastırılacak hisse senetlerinin kupürlerini, adetlerini, itibari değerlerini, ortakların adlarını, HPKS referans numaralarını, senetlerin numaralarını açık ve net bir şekilde belirtin.
  5. Hisse senetleri uzmanlık gerektirir, hisse senetleri kıymetli evraktır, bu nedenle de hisse senedi basımı uzmanlık işidir. Hisse senedi basımı ile ilgili uzman desteği almanız ve pay senedi basımını bu işte uzmanlaşmış kuruluşlara yaptırmanız önemlidir.
  6. Hisse senedi taslaklarını basım öncesinde dikkatlice inceleyin, hisse senedi basımı sonrasında hataları düzeltmek zaman kaybı ve ilave basım masrafı demektir.
  7. Hisse senetleri bastırıldıktan sonra ortaklarınıza teslim edin. Bu teslimi tutanakla yapmanız, hem şirketinizin hem ortaklarınızın menfaatleri icabıdır.
  8. Pay defterinizde hisse senedi basımına dair kayıtları yapın. Bu kayıtlarda gerekli açıklamaları yazmayı, önceki kayıtlara dair düzeltmeleri yapmayı unutmayın. 
  9. Hisse senetlerinde güvenlik önlemlerini arayın ve uygulatın. Hisse senedi basımında teknolojik gelişmelerin rolü oldukça önemlidir. Teknolojik gelişmeler, hisse senetlerinin sahteciliğini önlemek için daha gelişmiş güvenlik önlemlerinin kullanılmasını sağlamıştır. Örneğin, hologramlar, mikro metinler, özel mürekkepler gibi teknolojiler hisse senetlerinin sahteciliğini zorlaştırır.

Bu genel hususlar haricinde, her şirketin kendine özgü durumları olabilir. Bu konularda da, ilave yükümlere uyulması icap edebilir.

Hisse senedi basımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi ve uzman destek talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

error: Content is protected !!
Sohbet Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Yardımcı olabilir miyim?