Pay Senedi Basım Aşamaları

pay senedi basım aşamaları

Pay Senedi Basımı ve Danışmanlığı Uzmanlık Gerektirir. 

Pay Senedi Basım Aşamaları – Hisse senedi basımı, şirketin paylarını temsil eden senetlerin üretilmesi sürecidir. Hisse senetleri, hamiline yazılı hisse senetleri ve nama yazılı hisse senetleri olmak üzere iki tür halinde basılabilir.

  • Hamiline yazılı hisse senetleri, üzerinde sahibinin kimliğinin ve ikamet adresinin yer almadığı senetlerdir.
  • Nama yazılı hisse senetleri ise sahibinin adı soyadı veya unvanı ile ikamet adresinin belirtildiği senetlerdir.

Hisse senedi basımı için bazı adımlar izlenir:

  1. Yönetim kurulu kararı: Hamiline yazılı hisse senedi basımına dair yönetim kurulu kararı alın, bu kararı ticaret siciline tescil ettirin, ayrıca Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan ettirin. Nama yazılı hisse senedi bastıracaksanız, yasal zorunluluk olmasa bile, ispat hukuku açısından, nama yazılı hisse senedi basımına dair yönetim kurulu kararı alın. Bu kararı tescil ve ilan ettirmeniz gerekmez. Yönetim Kurulu Karar Defterinize yapıştırmanız yeterlidir. 
  2. Merkezi Kayıt Kuruluşuna Bildirim : Hamiline yazılı hisse senetlerinin basımına ilişkin yönetim kurulu kararını tescil ve ilan ettirmeden önce yapılır. Bastırılacak pay senetlerine ve sahiplerine ilişkin bilgiler Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) nezdinde bulunan Hamiline Pay Kayıt Sistemi’ne (HPKS) online olarak kaydedilir ve referans numaraları alınır.
  3. Ticaret siciline tescil ve ilan: Hamiline yazılı hisse senetleri için yönetim kurulu kararı noter tasdikinden sonra ticaret siciline tescil ettirilir ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan ettirilir.
  4. Pay senetlerinin basımı : Pay senetleri güvenlik önlemleri uygulanarak ve yasal içerik sağlanarak mevzuata uygun şekilde bastırılır. Hisse senetleri uzmanlık gerektirir, hisse senetleri kıymetli evraktır. Hisse senedi basımı ile ilgili uzman desteği almanız ve pay senedi basımını bu işte uzmanlaşmış kuruluşlara yaptırmanız önemlidir.
  5. Pay sahiplerine dağıtım: Bastırılan hisse senetleri şirket yetkililerine teslim edilir ve şirket yetkilileri de tutanak ile pay sahiplerine dağıtır.
  6. Pay defteri kayıtları : Bastırılan ve ortaklara dağıtılan hisse senetlerine ilişkin olarak şirketin pay defterinde gerekli kayıtlar yapılır.

Hisse senedi basımında güvenlik önlemleri uygulanır. Örneğin, delikli imza, görünmez filigran, mikro metin, özel mürekkep, özel yapım kat ve hologram teknolojisi gibi güvenlik önlemleri kullanılabilir.

Hisse senedi basımıyla ilgili daha fazla bilgi için, hizmetlerimiz sayfasına göz atabilirsiniz.

Pay senedi basımı aşamaları hakkında detaylı bilgi talebi ve hizmet talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

error: Content is protected !!
Sohbet Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Yardımcı olabilir miyim?