Hisse Senedi Basımı Nerede Yaptırılır?

hisse senedi basımı nerede yaptırılır

Hisse Senedi Basım Yeri: Uzmanlık, Profesyonellik, Bilgi Birikimi ve Tecrübe

Hisse senedi basımı nerede yaptırılır? sorusu, anonim şirket yöneticilerinin ve ortaklarının en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Senetlerin basımı, şirket ortakları açsından oldukça önemlidir. Çünkü bu sürecin doğru şekilde yönetimi, senetlere tanınan vergi istisnalarından yararlanmanın da geçerliliğini ve güvenilirliğini sağlamaktadır. Ancak, senetlerin basım süreci, bazen karmaşık bir yapıya sahip olabilir.

Matbaa Seçimi

Yazılarımızda sık sık dile getirip uyardığımız üzere, yazıcıdan pay senedi bastırma dönemi 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle bitmiştir. Pay senetleri genelde yeterli teknik donanıma sahip matbaalarda bastırılmaktadır. Matbaa da, genellikle şirketlerin mali müşavirleri veya finansal danışmanları tarafından belirlenmektedir.

Pay Senetlerinde Maliye Onaylı Matbaa veya Yetkili Matbaa Olur mu?

Pay senetlerinin basım yeri konusunda herhangi bir yasal düzenleme ve kural bulunmamaktadır. Yine, mevzuat ile getirilen belirli bir standart veya prosedür zorunluluğu da yoktur. Buna rağmen, bazı matbaalar “pay senedi basmaya yetkili matbaa”, “Maliye Onaylı senet basan matbaa”, “Yetkili Matbaa” gibi gerçeğe aykırı reklamlar ve ifadelerle şirketleri yanıltmaktadır.

Pay senedi basan bir matbaanın, Maliye Bakanlığından izin alması veya onaylı olması gerekmemektedir. Bakanlık onayı fatura, fiş ve makbuzlar içindir.

Yine, pay senedi basımı için Ticaret Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu veya başka bir merciden izin alma yükümlülüğü de bulunmaz. Kaldı ki, böyle bir şey mümkün değildir. Eğer böyle reklam yapan matbaalar var ise, lütfen kendilerine şu soruyu sorun “Pay senedi basımı yapabileceğinize dair Bakanlık Onayınızı bize gösterir misiniz?”. Gösteremeyeceklerdir. Böylece gerçeğe aykırı beyanları ortaya çıkacaktır.

Zira, bir matbaa, bugün için Maliye Bakanlığı veya Ticaret Bakanlığına müracaat edip “ben pay senedi basacağım, bana onay verin” dese bile, her iki Bakanlık da mevzuatta yeri olmayan böyle bir talebi geri çevirir. Maliye Bakanlığının veya Ticaret Bakanlığının yasal dayanağı olmayan bir onayı veya yetkiyi vermesi mümkün değildir. Lütfen, pay senedi basımı için matbaa ararken, bu uyarımızı dikkate alın ve hakkınızı arayın.

Pay Senedi Basımında Yanıltıcı Reklamlar

Biz, yukarıda saydığımız nedenlerle fatura, fiş, makbuz, düğün davetiyesi yanında pay senedi basımı işine de giren matbaaları seçerken son derece dikkatli olunmasını öneriyoruz. 

Ayrıca, fiş, fatura basarken bu alana da giren ve yanına bir mali müşavir alıp “pay senedi danışmanlığı” yaptığını iddia eden bazı matbaaların da, sanki pay senetleri ile ilgili her konuda uzmanmışcasına reklamlarla şirketleri kendilerine çekme gayretlerini doğru bulmuyoruz.

Pay Senetlerinde UPSD Farkı ve Hizmetleri

Her zaman dediğimiz gibi, pay senetleri uzmanlık işidir ve bilgi birikimi ile tecrübe gerektirir. UPSD olarak biz 25 yılı aşkın süredir sadece pay senetleri değil Şirketler Hukuku’nun tüm alanlarında çalışmalar yapmakta ve eserler vermekteyiz. Bugüne kadar birçok şirkete pay senedi basımı başta olmak üzere danışmanlık hizmeti verdik. Yıllardır çözülemeyen sorunlarına çözüm bulduk ve milyonlarca lira tasarruf etmelerini sağladık.

UPSD, pay senedi basan bir matbaa değildir, olma iddiasında da değildir. UPSD, Ticaret Hukukundaki 25 yılı aşan bilgi birikimi ve uzmanlığı ile, pay senedi danışmanlığı yapmaktadır. Basım işini yapan, güvenilir, tecrübeli, gerekli teknik donanıma sahip iş ortağımız bulunmaktadır ve bu alanda sektörde saygın bir konuma sahiptir.

UPSD Pay Senedi Basım Paketinin Kapsamı

Pay senedi basımında UPSD’yi tercih etmeniz halinde, süreç, baştan sona uzman ekibimiz tarafından yürütülür. Ekibimiz, basım işlemlerini titizlikle takip eder ve her aşamada gerekli kontrolü yapar. Basım süreci, durum tespiti ile başlar, senetlerin basılıp önce şirketinize sonra ortaklarınıza teslim edilmesiyle devam eder.

Basım işlemi, özel mürekkeplerin ve kağıtların kullanılmasını gerektirir ve yüksek hassasiyet içerir. Ardından, senetler özel güvenlik önlemleri ile donatılır. Bu önlemler, sahteciliği önlemek ve hisse senetlerinin güvenilirliğini artırmak için tasarlanmıştır.

Matbaalar, senetleri basıp Şirketinize teslim ederler. Böylece işlerini tamamlamış olurlar ve sonrasına karışmazlar. Oysa, UPSD, ispat hukuku açısından ileride Şirketinizin ve ortaklarınızın sorun yaşamaması için teslim süreci, pay defteri kayıtları, tutanak tanzimi gibi özel bilgi gerektiren işlemleri de danışmanlık paketi içerisinde sunar. Pay senetleri ile ilgili hukuki bir sorunla karşılaştığınızda, uzman görüşü ve mütalaa verir. Pay ve pay senedi devir süreçlerinizde uzman desteği sağlar. Kısaca, pay senetleri ile ilgili her konuda UPSD’yi yanınızda bulabilirsiniz.

Pay Defteri : Kitap ve Ticari Defter

Kurucumuz Dr. Soner Altaş’ın Seçkin Yayıncılıktan çıkan Pay Defteri Kitabı (Pay Defteri (Açıklamalı, İçtihatlı, Örnekli Sermaye Şirketlerinde ve Kooperatiflerde Pay defteri –Pay ve Pay Senedi-) , belki de bu alanda güncel olan tek kaynaktır.

Yine, Dr. Altaş’ın 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve ilgili mevzuat uyumlu ticari defter olan Pay Defteri, mevzuata uyumlu tek defterdir.

Piyasada var olan pay defterleri, hem kooperatifler, hem de şirketler için hazırlanmış bir defterdir. Bunların içerisindeki birçok bilgi karışık ve gereksizdir. Hatta, bazı yasal bilgiler bu defterlerde yer almaz. Bu nedenle, Biz UPSD olarak, bu defterleri bile TTK’ya uygun şekilde düzenler ve yasaya tam uyumunuzu sağlarız.

Hisse senedi basımı nerede yaptırılır? sorusu hakkında daha detaylı bilgi ve güvenli pay senedi basımı için bizimle iletişime geçebilir ve hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

error: Content is protected !!
Sohbet Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Yardımcı olabilir miyim?